Strona Główna Kontakt
www.mezis.pl POMOC W DOMOWYCH WYBORACH

mezis.pl      Domowe porządki      Wielkanocne pisanki

Wielkanocne pisanki

wielkanocne_pisanki

Pisanki są starsze niż... Wielkanoc. Znajdowano je np. na tere­nie byłego państwa asyryjskiego, czyli że liczyły sobie ok. 5 ty­sięcy lat! Wykopaliska w Opolskiem ujawniły, że już w przedhi­storycznych czasach Słowianie bawili się pisankami, lepiąc je na­wet z gliny i ślicznie malując.

Wprawdzie najdroższą pisanką było jajko ze złota, ale najwięk­szą pisanką można nazwać... krowę. Na Kaszubach nie krasi się jajek, lecz krowy; maluje się je w różnobarwne pręgi.

A pisanka ze złota ma swoją historię. Sporządził ją słynny złot­nik Carlo Faberge dla cara Mikołaja II. To wielkie, szczerozłote jajo będące dziełem sztuki sprzedano kilka lat temu na licytacji w Londynie za cenę... jedenastu tysięcy funtów! Można by za to kupić sporo wagonów świeżych jajek.

Dziś pisanki spokojnie zdobią nasze stoły, ale dawniej służyły do pisankowych bojów. Za czasów Władysława Jagiełły wydano edykt biskupi „Bingus prohibeatur”, w którym napisano:

.,Zabraniajcie, by w drugie i trzecie święto Wielkiejnocy męż­czyźni kobiet i kobiety mężczyzn nie ważyli się napastować o jaj­ka i inne podarki, co pospolicie nazywa się dyngować...”

Dziś nasze polskie pisanki, słynne z urody, podbijają świat przez Cepelię. Ludowe artystki dalej farbują jajka roślinnymi farbami, a my kupujemy barwniki w drogerii lub - jak od niepamiętnych lat — farbujemy w łuskach cebuli (im więcej łusek tym kolor jaj będzie ciemniejszy — od odcieni starego złota do brązowego).

Jeśli na zabarwionych na rozmaite kolory jajkach wyskrobie­my ostrą szpliką wzory geometryczne lub kwiatki, otrzymamy piękne pisanki o delikatnym ornamencie. Spod ciemno zabarwio­nej warstwy wzory wyskrobane szpilką wystąpią jako jasny or­nament w kolorze naturalnym jaja.

Jaja barwione lub niebarwione można posmarować bezbarw­nym lakierem do paznokci i ustroić, naklejając na nie — dopóki lakier nie zaschnie — sreberko lub złotko używane na choinkę. W lakier można „wbić” malutkie koraliki, wzory z korali-słomek, a nawet cząsteczki błyszczącej, rozbitej bombki choinkowej.

Pisanki-naklejanki potrafią robić nawet przedszkolaki. Z podklejonego kolorowego papieru złożonego poczwórnie trzeba mały­mi nożyczkami wycinać „trawkę”, fantazyjne figurki itp. Po roz­łożeniu otrzymujemy powtarzający się wzór, który naklejamy wokół jaja bezbarwnego lub barwionego.

Naklejając kolor na kolor można uzyskać piękny, barwny efekt pisanki łowickiej.

Zamiast z papieru można nalepiać wycinanki z resztek tkanin, aksamitu, barwnych perkalików, ze wstążeczek itp.

Pisanki batikowane - to już trudniejsza sprawa. W metalowym naczyńku, np. puszce po kawie Marago, rozpuszcza się nieco wos­ku, macza w nim pędzelek i maluje wzory na jajku. Fachowcy od „batikowania” mają specjalne do rozpuszczonego wosku metalo­we lejki-pisaki. Gdy wosk w pisaku stężeje, rozgrzewa się go nad ogniem świecy i rysuje dalej.

Jajko z nałożonym woskowym wzorem wkłada się do ostudzonej farby — pierwsze farbowanie wymaga jasnego koloru. Następnie maluje się nowy wzór, a wosk utrzyma pod wzorem naturalny ko­lor jajka i pierwszą barwę.

W ten sposób farbując jajka w coraz to ciemniejszym kolorze i pokrywając każdy barwnik warstwą wosku, otrzymamy wielo­kolorową pisankę, jeszcze zawoskowaną.

Aby ten wosk usunąć, podgrzewamy pisankę lub maczamy ją w ciepłej wodzie i wosk spływa. Spod niego ukaże się śliczne, wie­lokolorowe jajko wielkanocne.

NAJNOWSZE WPISY

Uszkodzenia tkanin Po remoncie część 2 Po remoncie część 1 Jak lakierować drewno? Jak usuwać plamy? Dobre, domowe rady część 2 Dobre, domowe rady część 1 Wielkanocne pisanki Malowanie ścian Odnawianie domu na wsi

DOŁĄCZ DO NAS

KATEGORIE

Dylemat: Co wybrać? Jak to wyczyścić? Dylemat: Kupić czy nie? Domowe porządki Dom i Ogród

TAGI

czyszczenie dom kuchnia lato łazienka mycie naczynia ogród okna podłoga pranie prywatność rady remont salon sprzątanie sprzęt agd sprzęt do sprzątania sypialnia święta tkaniny ubrania wiosna

Polecane

Najnowsze komentarze

Łatwiej dbac o dom kiedy jest się w dobrej formie. Polecam http://szczuplakobi..(2017-06-01 16:03:04) No tak, z tym, że trzeba pamiętać jakie drewno lakierujemy...(2017-01-08 18:33:05) Robiłem to 2 lata temu - co to fasety święta racja!!..(2016-12-18 16:46:29) Ja mam Bosh KL779D i jakoś nie mam takich problemów....(2016-04-18 22:40:33)

Najczęściej czytane

Mop parowy - kupić czy nie? (1944 razy) Odnawianie domu na wsi (1918 razy) Malowanie ścian (1854 razy)